Müşteri odaklı ürünleştirmeIT ve bilişim sektöründe dijital pazarın katlanarak büyümesiyle birlikte devasa şirketlerin sivrildiğini gördük. Hayatımıza birçok kolaylık sağlayan şirketler arasından acaba neden sadece Apple bu kadar sevildi veya kurumsal tarafta da aynı şekilde sevilen firmaların diğerlerinden farkı ne? Bir örnekle kurumsal tarafı eleştirerek açıklamak istiyorum:
IT tarafında sistemi çok iyi entegre ettikleri belli, sayfalarca ürün ve yine sayfalarca case study var, fakat ürünleştirme tarafı büyük sıkıntılar içeriyor. Site içerisinde istediğiniz ürünlere; paketlere erişmeniz ve de hangisinin size daha yararlı olacağını anlamanız zor. Demo videolar, ürün anlatımı çok genel ve şeffaf. Çünkü her sekmede çok fazla ürün ve detay var. Bu kadar fazla ürünün ve IT becerisinin bir pazarlama yaklaşımıyla paketlenmesi gerekli; maalesef yapılmamış. “İşletmelere dijital pazarlama paketi vb.”  paketler var ama içinde hizmet alacak kişinin neleri elde edeceği belirsiz. Özetle, ürünleri satın alacak kapsam; firmalar, kullanıcılar iyi planlanmamış. Büyük  firmalar, web ortamındaki ürünlere iş yoğunluğundan bakmayacak ve büyük miktar para ödeyeceklerinden her şeyi anahtar teslim kendilerine özel atanan satış temsilcilerinden isteyecekler. Diğer yandan orta ve küçük ölçekli işletmeler tamamen hizmeti algılayamayacak ve de onlara ulaşılamayacaktır. Oysaki genel olarak birçok ülkede öncelikli  gelişmiş ve de -gelişen- emerging global ekonomik yapının %95′ten fazlasını (1-2 istisna ülke haricinde) SME -kobi-’ler yapmaktadır. Ayrıca birçok mikro yapının getirdiği potansiyel, internet ekonomisinin en büyük avantajı olarak bilinir. (Uzun Kuyruk Ekonomisi) Dolayısıyla aslında özetle demek istediğim çok açık. Çok fazla ürün var ve faydası ürünü satın alacak adamın seviyesinde açıklanamamışve bu durum  potansiyel “Satış”ı düşürüyor…
Sonuç: Özellikle, IT-bilişim sektöründe, business tarafının ürünleri satın alacakları düşünerek, o seviyedeki ihtiyaçlar doğrultusunda ürünleştirme paketlemesini yapabilmeli ve hiçbir kanalda yormadan; karmaşık; detaylı ve faydası belirsiz bilgiler vermeden (firmanın faydası; dijital kanalı satışa çevirme methodları, kullanıcıya erişim, analiz & raporlama, segmentasyon içinde akıllı iletişim gibi…) sunumunu yapabilmelidir.
Apple bu işi harikulade başarıyla uyguladı. Ürünleri özellik-performans açısından Samsung‘dan ve diğer rakiplerinden biraz daha düşük olsa da ürünleştirmenin başarısı nedeniyle muazzam bir başarı yakaladı. Çünkü, ürün paketlemesi,  tüm kullanıcı profiline uyabiliyor ve en önemlisi kullanıcıyı yormuyor -kullanıcı deneyimi-. IT ve bilişim tarafından hep göz ardı edilen ve aslında işin başlama nedeni olan bu durum, internet ekonomisinin sınırsız alanda, sınırsız yere dokunabilme özelliğine uymuyor. Tüm dijital işlerde tüketici odaklı sadeleştirmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Bir şirket felsefesiyle yazıyı noktalayalım.
Apple’s philosophy:
ll about vision
ut people first
ursue excellence
ess is more
vangelise your story

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

McDonald's ın vizyonu

Guerilla Marketing definition & examples

Vücut Geliştirme Hareketleri: göstermeli anlatım